تاریخ امروزشنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

۴ نکته که به شما کمک می کنند عکاسی سبک زندگی را آغاز کنید

ملیندا اسمیت: «مردم سوژه مورد علاقه من برای عکاسی هستند، و یکی از روش های مورد علاقه من برای ثبت آنها از طریق عکاسی سبک زندگی (lifestyle photography) است. من عاشق مستندسازی کردن یک روز از زندگی یک خانواده، دانش آموز، یا کودک هستم. من عاشق ایجاد عکس های زیبا از اتفاقات زندگی واقعی هستم؛ مسائل روزمره ای که ما فراموش می کنیم آنها را گرامی بداریم. برخی از لحظات کامل و پرجلوه اند، و لحظات دیگر عادتی تر هستند، و گاهی اوقات حتی غیر جذاب می شوند؛ اما من عاشق تک تک آن لحظات هستم، و شادی را در جستجوی زیبایی در هر چیزی پیدا کرده ام». در ادامه این مطلب، ملیندا نکاتی را برای شروع عکاسی پرتره سبک زندگی با شما عزیزان به اشتراک خواهد گذاشت.

اگر دوست دارید با عکاسی پرتره سبک زندگی شروع کنید، شاید این نکات و عکس ها الهام بخش شما برای انجام هر چه سریع تر این کار باشند. این عکس ها یک روز از زندگی یک خانواده دوست داشتنی هستند. من می خواستم یک روز عادی و معمولی را برای آنها مستندسازی کنم، و عکس هایی به آنها بدهم که همیشه برای آنها مثل یک گنج باشند. ما اوقات خوبی با هم داشتیم، و نه تنها آنها عاشق عکس ها شدند، بلکه از آنجا که کمی وقت صرف شناختن آنها کردم، در آخر از آنها الهام گرفتم.

۱- خودتان را برای موفقیت آماده کنید

اگر تصمیم دارید به یک جلسه عکاسی سبک زندگی بروید و بدون برنامه به آنجا می روید، احتمالا به همان چیزی که برایش برنامه ریزی کرده اید می رسید – هیچ چیز. من از خانواده B خواستم تا بعضی از کارهایی که دوست دارند با هم به صورت گروهی انجام دهند را به من بگویند، و چند مورد از آنها که خوب می توان از آنها عکس گرفت، و نشان دهنده زندگی آنها در همین لحظه هستند را انتخاب کردیم.

ما از زمان میان وعده، با بچه ها که به آماده سازی و خوردن کره بادام زمینی و سیب کمک می کردند، عکس گرفتیم. چند عکس از آنها که بر روی ترامپولین می پریدند گرفتیم، و سپس درحالیکه آنها با هم بازی می کردند، به داخل خانه آمدیم. ما جلسه را با کاری که آنها هر روز انجام می دهند، و بخش عظیمی از سبک خانواده آنهاست، به پایان رساندیم. آنها با هم کتاب مقدس خواندند، و به عنوان یک خانواده دعا کردند. برای من مهم بود که از ماهیت خانواده آنها عکس بگیرم، بنابراین ما از قبل چیزهایی که بهتر نشان می دادند آنها چه کسانی هستند را برنامه ریزی کردیم.

سناریوهای بسیار زیادی وجود دارد که می توان آنها را برنامه ریزی و آماده کرد. خانواده ها سرگرم کننده هستند، چون تعامل با آنها زیاد است. آنها با هم شیرینی می پزند یا برای پیک نیک به پارک می روند. اگر اعضای خانواده عاشق فضای باز باشند، پیاده روی ممکن است چیز مناسبی برای عکاسی باشد.

اگرچه خانواده ها سرگرم کننده هستند، قطعا تنها گروهی از افراد نیستند که عکاسی سبک زندگی مختص آنهاست. گروهی از دو قلوها که با انگشت با هم نقاشی می کشند، یا بچه هایی که بسکتبال بازی می کنند، می توانند جلسات عکاسی سبک زندگی خوبی باشند. یک روز در زندگی یک دانشجوی کالج، یا جلسه سبک مستند با یک معلم مدرسه ابتدایی نیز می تواند فوق العاده باشد. مردم در چیزهای عالی زیادی شرکت می کنند، خواه سرگرمی، کار، یا تفریح آنها باشد. عکس گرفتن از آنها در عمل، هنگامی که مشغول انجام کارهایی که دوست دارند هستند، تجربه فوق العاده ای است.

ایجاد یک لیست عکس، تا وقتی که زیاد به آن وابسته نشوید، می تواند مفید باشد. این می تواند لیستی از تمام عکس هایی باشد که امیدوارید بتوانید در طول جلسه عکاسی خود با هم بگیرید. اگر همه موارد لیست شما اتفاق نیفتادند، در مورد آن بدخلقی نکنید، چون می تواند ایده هایی برای ادامه این کار به شما بدهد.

۲- برای چیزهای غیرمنتظره آماده باشید

اکنون که شما برنامه ریزی کرده اید و برای موفقیت آماده شده اید، خودتان را رها کرده و با جریان پیش بروید. اگر سعی کنید هر لحظه را مدیریت کنید، یا حتی بیش از حد امر و نهی کنید، واقعی بودن یک جلسه سبک زندگی را از دست می دهید. همه چیز درست در طول زمان با هم بودن شما اتفاق می افتد، و گاهی اوقات آن اتفاقات همان چیزهایی هستند که به یاد ماندنی ترین عکس های شما را به وجود می آورند.

در عکس سمت راست، این کودک از اتفاقی که در بازی افتاده بود خیلی ناراحت بود، و دقیقا می دانست کجا باید برود، و چه کاری باید انجام دهد؛ ایستادن با بینی خود در آن گوشه، روش متداول در خانواده او بود. اگرچه این بهترین لحظه او نبود، و او احتمالا زیاد از آن لذت نمی برد، اما من کاملا مطمئنم که وقتی بزرگ شود، عاشق این عکس خواهد شد، و برای والدینش همیشه عزیز خواهد بود.

این لحظات، لحظاتی هستند که در لیست عکس شما نیستند، چون شما نمی توانید وقوع آنها را پیش بینی کنید، اما باید برای ثبت آنها آماده باشید و آنها را در داستانی که دارید تعریف می کنید بگنجانید. شما حتی ممکن است روزهایی داشته باشید که در آن حتی از یکی از مواردی که برنامه ریزی کرده بودید هم عکس نگیرید، و هیچ چیزی در لیست عکس شما برای عکاسی در دسترس نباشد. اگر این اتفاق افتاد، فقط با آن پیش بروید، و بدانید که ممکن است چیزی حتی بهتر از آنچه که برنامه ریزی کرده بودید به تصویر بکشید. اگر ذهن آرامی دارید، بدانید که آماده اید، اما اگر آماده اید که خود را با هر شرایطی وفق دهید، در این صورت عالی خواهید بود.

۳- ثبت جزئیات داستان

برخی از عکس های شما ممکن است حتی سوژه های انسانی در خود نداشته باشند. بسیاری از عکس ها ممکن است هیچ چهره یا حالتی را نشان ندهند. اینگونه عکس ها می توانند روایتگر داستان خانواده باشند، و داستان را حتی عمیق تر از تمام عکس های چهره های آنها بیان کنند.

برای هر صحنه ای که عکس می گیرید، ممکن است گرفتن «تصویر بزرگ» با مقدار زیادی از محیط اطراف آن را نیز در نظر بگیرید، و همه شرکت کنندگان در عکس دیده شوند. این کار به عکس شما زمینه می دهد، و به بیننده شما کمک می کند تا محیط، و دقیقا آنچه را که در جریان است درک کند. سپس شما ممکن است بخواهید آن را کمی بیشتر تفکیک و یک کلوزآپ از یک یا دو نفر از افراد بگیرید و یا ثبت یک کلوزآپ (عکس نزدیک) از دست ها، یا فعالیت آنها. سپس می توانید آن را حتی بیشتر تفکیک کنید، و عکس هایی با جزئیات از آنچه در جریان است، و اشیائی که بخشی از داستان سوژه شما هستند، بگیرید.

همانطور که این جزئیات کوچک را تفکیک می کنید، داستان خود را با نشان دادن احساسات، تعامل، و چیزهایی که برای سوژه شما از همه مهمتر هستند، غنی خواهید کرد. مراقب باشید که زیاد از هدف اصلی منحرف نشوید. اگر شروع کنید از هر چیزی که در اتاق است عکس بگیرید، داستان شما گل آلود (درهم و برهم) می شود، و واضح نخواهد بود که سعی دارید چه چیزی را به تصویر بکشید. چشم انداز روشنی از داستانی که دارید تعریف می کنید داشته باشید، و وقتی عکس می گیرید بر روی آن تمرکز کنید.

۴- پرسپکتیو های مختلف را در نظر داشته باشید

در کشف این که چطور داستانی که سعی دارید به تصویر بکشید را به بهترین شکل بازگو کنید، خلاق باشید. پرسپکتیو یک راه عالی برای اضافه کردن جذابیت به عکس های شما با به تصویر کشیدن یک نقطه دید منحصر به فرد است. در اینجا دو نوع مختلف پرسپکتیو برای بررسی وجود دارد.

پرسپکتیو شما

شما زمانی که دارید عکس می گیرید در کجا قرار دارید؟ عکاسی از بالا یا پایین را امتحان کنید. عکاسی از پشت پرده، یا نرده پله ها را امتحان کنید. گاهی اوقات داشتن چیزی در پیش زمینه باعث می شود بیننده احساس کند که واقعا دارد در قلب زندگی یک نفر را می بیند، و چیزی را می بیند که آنها به طور معمول نمی بینند. نزدیک تر شوید، به عقب بروید، به اطراف بروید. خلاق باشید.

نکته: این یک حقیقت است که متداول ترین روش برای گرفتن یک عکس از ارتفاع ۱۷۰ سانتیمتری بالای سطح زمین (سطح چشم) است. اگر به سمت چپ یا راست جا به جا شوید، زانو بزنید، یا نقطه ای مرتفع تر برای عکس گرفتن از سوژه بیابید، پرسپکتیو تغییر می کند. تنها چند قدم می تواند تاثیر زیادی روی ترکیب بندی شما داشته باشد. (تغییر نقطه دید توسط جا به جا کردن دوربین یکی از روش های تغییر پرسپکتیو است – روش دیگر استفاده از لنز ها با فواصل کانونی مختلف است). پرسپکتیو ها معمولا اینگونه خطاب می شوند: هم سطح با چشم یا نمای چشم (Eye view)، دید پرنده یا نمای چشم پرنده (عکس با زاویه مرتفع) و دید کِرم یا نمای چشم کِرم (عکس با زاویه پایین). تاکید این شماره روی تغییر نقطه دید و عکاسی با پرسپکتیو های خلاقانه است.

پرسپکتیو آنها

سوژه شما این فعالیت را چگونه می بیند؟ دختر کوچک چه احساسی خواهد داشت؟ شما چطور می توانید آن احساس را در یک عکس به تصویر بکشید؟ مادر وقتی که به خانواده اش نگاه می کند چه می بیند؟ آیا شما می توانید احساسات و پرسپکتیو او را ثبت کنید؟ وقتی دارید پرتره های سبک زندگی خلق می کنید، دید شما قطعا بخشی از این روند خواهد بود، اما تلاش برای ثبت دید یا پرسپکتیو سوژه تان می تواند یک بُعد کاملا جدید به عکس هایتان ببخشد.

یکی از بهترین چیزها در مورد عکاسی پرتره سبک زندگی این است که واقعا هیچ قانونی ندارد. این مسئله فضای بسیار بیشتری برای سرگرمی و خلاقیت به روی شما باز می کند، و استرس زیادی را به عنوان یک عکاس از دوش شما بر می دارد. از آن لذت ببرید، و با دوربینتان بیرون بروید تا یک داستان واقعا عالی بگویید.

نویسنده: ملیندا اسمیت (Melinda Smith)

منبع: Lenzak

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *