فصد خون غرب تهران
سئو
برزگران/a>
تبلیغات
طراحی سایت
خشکشویی
تاریخ امروزچهارشنبه , ۹ خرداد ۱۴۰۳

فراخوان نهمین سالانه هنر معاصر پرسبوک

نهمین سالانه هنر معاصر پرسبوک، مازندران (جنگل‌های هیرکانی) از هفتم تا ۱۶ آبان ماه در جنگل‌های هیرکانی زیست‌بوم درزیکلا با همکاری انجمن هنرهای تجسمی مازندران، موسسه فرهنگی و هنری هفت آینه، حمایت یونسکو و اداره کل هنرهای تجسمی با  هنربانی ندا درزی در منطقه درزیکُلا و بخشی از جنگل‌های هیرکانی و دودانگه ساری برگزار می‌شود.

این رویداد هنری در نهمین دوره خود با ارجاعی به جنگل‌های هیرکانی و بوم‌شناسی آن؛ همچون دوره‌های پیشین اهداف بلند مدتی را جهت حفظ محیط‌زیست، میراث کهن سرزمین ایران و جهان را آغاز و هنرمندان خلاق و نوگرا را دعوت به همکاری در پروژه‌ای فضا محور کرده است.

طی سه دوره اخیر پرسبوک با تمرکز بر جغرافیایی خاص سعی داشته تا با طرح مسائلی فاصله‌ بین هنرمندان با زیست‌بوم جامعه را کمتر کند؛ انتخاب این مسائل بیشتر بر پایه  دغدغه‌های مهم اجتماعی و محیط زیستی بوده است که مفهوم نقادی بوم‌گرا را در آن می‌توان به سادگی مشاهده کرد .

در این دوره نیز با توجه به هم‌زمانی ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، پرسش‌هایی مطرح شده است که سالانه امسال پرسبوک می تواند محل ارائهدیدگاه‌های گسترده و متنوع به آنها باشد؛ چگونه می‌توان با فرهنگ‌سازی پایدار مانع تخریب بیش از حد جنگل شد؟ هنرمند پیشرو و منتقد به عنوان یک فعال محیط زیستی با چه شگردی می‌تواند در سطحی گسترده، عامل بازدارنده تخریب‌ها یا اهمیت بازآفرینی یک موقعیت شود؟ وظیفه هنرمند در قبال تغییرات زیست‌محیطی با نگاه به مفهوم نقد بوم گرا چگونه باید باشد؟

توجه ویژه هنرمندان به عنوان فعالان اجتماعی به جنگل‌های هیرکانی و ره‌آورد قابلیت‌های زیباشناختی- پژوهشی قابل تأمل در آن و آشنایی هنرمندان با زیست‌بوم طبیعی جنگل‌های هیرکانی و پرداختن به این مهم که از دریچه نگاه یک «بوم‌ نگار» چگونه به ثبت هیرکانی بپردازند از اهداف این رویداد است.

از دیگر اهداف این سالانه، ترویج هنر مشارکتی و کار گروهی، تشویق هنرمندان جوان ایران به پیشبرد هنر زیست‌محیطی و اهمیت توجه به دغدغه‌های محیط‌زیست و تاکید بر اهمیت حوزه‌های فرهنگی متفاوت در ایران ،جلب توجه افکار عمومی به این واقعیت که جنگل‌های هیرکانی صرفا شرایطی توریستی ندارد بلکه رخدادهای این چنین می‌تواند برای اولین بار به بخشی از هویت فرهنگی و بقای خطه‌ شمال ایران تبدیل شود و  توجه به این مهم که جنگل‌های هیرکانی میراثی ایرانی-جهانی برای نسل‌های آتی نیز است و ترویج این فرهنگ به سایر نقاط ایران و جهان تضمینی بر اهمیت وجود آن در آینده است، ذکر شده است.

مهدیه ابوالحسن، گروه برجاس، فریبا بروفر، زیبا پشنگ، فریده شاهسوارانی، سعیدخالقی، مجید ضیایی، حمید فاتح، نگار فرجیانی، اسماعیل قنبری، بهنام کامرانی، مهسا کریمی زاده، الهه مقدمی، محمود مکتبی، تهمینه میرمطهری، تکتم همتی به عنوان هنرمند مدعو در این رویداد حضور خواهند داشت و کارگاه‌ها و اجراهای محیطی مبتنی بر زیست‌بوم جنگل برگزار خواهند کرد.

دستاوردهای نهمین سالانه هنر پرسبوک در قالب عکس، فیلم و کتاب ثبت می‌شوند.

آثار منتخب  در مجموعه دنیای آرزو، ساری نمایش داده خواهند شد. زمان و محل آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

کارگاه‌ها و مباحث، چهار روز اول

دکتر بهنام کامرانی/ عنوان مبحث: آرتیست بوک  و اسکیچ بوک/سه‌شنبه ۷ آبان

جنگل‌شناسی هیرکانی/ چهارشنبه ۸ آبان

دکتر بهنام کامرانی/ طراحی امروز/چهارشنبه ۸ آبان

نگار فرجیانی/گوشه‌های سبز ( کارگاه رایگان برای کودکان و نوجوانان)/ چهارشنبه تا جمعه

الهه مقدمی/ اکو پرینت/ پنجشنبه ۹ آبان

تکتم همتی/ عنوان مبحث: گونه‌های گیاهان هیرکانی در پارچه‌های بازیافتی / پنجشنبه ۹ آبان

تکتم همتی/بازیافت پارچه /جمعه ۱۰ آبان

مهدیه ابوالحسن/ ساخت کاغذ خلاق ( برگ، گیاه، کاغذهای بازیافتی و رنگ‌های طبیعی)/ شنبه ۱۱ آبان

کارگاه و مبحث/ چهار روز دوم:

محمود مکتبی/ فلسفه و اجرای هنر زیست‌محیطی/ یکشنبه تا چهارشنبه ۱۲تا ۱۵ آبان

محمود مکتبی/عنوان مبحث: چرا در ایران هنر زیست‌محیطی نداریم؟/ دوشنبه ۱۲ آبان

نشست‌ها

مجید ضیایی/ تجربه‌هایی پیرامون هنر مشارکتی و پروژه‌های مکان-ویژه/ پنجشنبه ۱۶آبان

امید قجریان/ هنر معاصر و مراقبت/ پنجشنبه ۱۶آبان

جواد حسنجانی/ کانتکست چیست؟/ پنجشنبه ۱۶آبان

زروان  روح‌بخشان/ نسبت انسان و طبیعت در هنر/ پنجشنبه ۱۶آبان

علاقه مندان برای شرکت در این رویداد می توانند به سایت سالانه هنر معاصر پرسبوک مراجعه کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *